Bolí odstranění tetování? Je takový zákrok bezpečný? A stojí výsledek za to, aby člověk celou proceduru vůbec podstoupil? Možná, že si právě kladete stejné otázky. Pokud ano, věřte, že v tom rozhodně nejste sami. Podobně se ptají tisíce lidí po celém světě. Lidí, které už jejich „permanentní“ výzdoba omrzela. Zda si člověk své tetování ponechá nebo nakonec sebere odvahu a zbaví se ho, o tom může rozhodovat celá řada věcí. Kromě očekávaného efektu, případných zdravotních rizik nebo ceny, kterou je za odstranění tetování nutné zaplatit, patří k nejdůležitějším hlediskům otázka bolestivosti zákroku. Pokud snad patříte k jedincům, kteří bolest špatně snášejí, a přesto byste se starého a nevyhovujícího obrázku či nápisu jednou provždy rádi zbavili, máme pro vás dobrou zprávu.

Existuje metoda, které se rozhodně obávat nemusíte! Chcete vědět jaká? A zajímá vás, zda jsou s jejím využitím spojeny ještě nějaké další výhody?

Bolí odstranění tetování? Přehnané obavy nejsou namístě!

Fyzické bolesti si většina z nás během života užije až dost. Zejména pak tehdy, když se dostaví nějaká závažnější nemoc. Je tedy pochopitelné, že se snad každý člověk snaží situacím způsobujícím bolest vyhnout. A to i přesto, že v tom, jak bolest vnímáme, existují značné individuální rozdíly. Zkrátka a dobře, co jeden pociťuje jako zcela nesnesitelné, to někdo další přejde téměř bez povšimnutí. Každý je zkrátka jiný. Rádi byste dali sbohem svému tetování a ptáte se, zda bude zákrok pro vás po této stránce únosný? Jedno je jisté. První část odpovědi musíte hledat u sebe. Jste „citlivka“ nebo vás jen tak něco nerozhodí? Jak je to?

Je nicméně nutné uznat, že mnohem významnější roli hraje použitá metoda. O tom nemůže být sporu. V souvislosti s tím vás rovnou trochu uklidníme. Přehnané obavy totiž nejsou namístě. Obzvláště ne dnes, kdy se tetování nejčastěji likviduje za pomoci laserových přístrojů.

Estetická medicína bez laseru? Nemyslitelné!

Věda jde kupředu mílovými kroky. O lékařském výzkumu to platí dvojnásob. Výsledkem jsou nové preparáty, léčebné postupy a také řada moderních přístrojů. Například laser. Je sice pravda, že se s estetickou medicínou pojí také řada omylů a mýtů, ovšem bez laseru si tento obor už dnes nikdo představit nedovede. Lidé, kteří vyhledávají služby klinik estetické medicíny, zpravidla dobře vědí, proč dát přednost právě laserovému přístroji. Chtějí si ušetřit nepříjemný zážitek, který by je čekal, kdyby se tetování zbavovali některou ze zastaralých metod. Zákrok laserem je téměř bezbolestný. A nejen to. Pro zákrok provedený moderním laserem existují ještě nejméně dva další důvody. Oba velmi důležité. Zde jsou:

  1. Z hlediska možných zdravotních rizik jde o metodu bezpečnou – což znamená, že člověku nehrozí v podstatě žádné komplikace. Ve srovnání se staršími postupy je zde například zcela zanedbatelné riziko infekce.
  2. Pokud jde o očekávaný výsledek, efektivitě laserových přístrojů se jen tak něco nevyrovná – což znamená, že se člověk nežádoucího tetování zbaví takřka dokonale. Nehrozí dokonce ani poškození okolní kůže nebo vznik výraznější jizvy či „bílých míst“ na ošetřeném místě.

Otázka zdravotního stavu

K rozhodnutí nechat si odstranit tetování se rok co rok dopracují tisíce lidí. Důvody mohou mít rozmanité. Někomu taková výzdoba vadí při výkonu povolání, jinému začne překážet v osobním životě. Dalšímu může zcela nevhodný motiv překazit sportovní kariéru. Ať už je vaší motivací cokoliv, s ohledem na možnou bolestivost zákroku jste až dosud váhali nad tím, jaká metoda bude pro vás nejlepší. Nyní už to víte? Se vším, co jste se právě dozvěděli o laseru byste se pro něj rozhodli téměř bez váhání? To je pochopitelné. Ostatně, nic spolehlivějšího estetické medicína zatím ani k dispozici nemá. Než se však začnete poohlížet po nějaké vhodné klinice, je tu ještě otázka vašeho zdravotního stavu. Faktem totiž je, že existují jistá zdravotní omezení. Taková, kvůli kterým vám zůstane laser zapovězen. Pokud se vás týká některá z následujících chorob, není vyloučeno, že budete nuceni zvolit jiné, méně dokonalé řešení:

  • Diabetes
  • Srdeční onemocnění
  • Epilepsie
  • Kožní choroby
  • Hemofilie

Odborná prohlídka vám dá jistotu

Nejste si jisti, zda netrpíte některou z výše uvedených nemocí? Neradi byste „šli do rizika“? Buďte bez obav! O tom, zda budete moci využít předností laserové metody a nechat si s její pomocí odstranit tetování, musí stejně nakonec rozhodnout lékař. Jedině odborná prohlídka, které se nevyhne nikdo, kdo se pro laser rozhodne, určí, jestli jste po zdravotní stránce způsobilí takový zákrok podstoupit. Pouze lékař stanoví, jestli je například kožní onemocnění, které vás trápí, natolik závažné, že vám bude nucen doporučit jiný postup. Snad budete mít štěstí a vyhnete se méně efektivním a hlavně bolestivějším metodám! Jakým?

Slyšeli jste už o vyříznutí tetování? Nebo třeba o jeho vybroušení? Ne? Buďte rádi!

Barbora Janošková