Jste jednou či jedním z majitelů technického zázraku jménem iPhone 6s od Apple? Pak by měl být ochranný kryt na iPhone 6s plus nezbytností. Výběrem kvalitního krytu bude totiž váš mobilní pomocník ochráněn před poškrábáním, upadnutím na podlahu a dalšími pohromami. Kryt ochrání především zadní stranu telefonu a postranní části ale existují i takové typy které zabezpečí jeho displej. Zajímavou volbou mohou být i flipové kryty, které díky uzavíracímu systému chrání celý telefon, narozdíl od jednoduchých a častěji vyráběných silikonových/plastových zadních krytů. Jsou ručně vyráběné, nabízí místo pro uložení platební karty a hodí se i na další typy iPhonů.  S krytem bude váš iPhone v trvalém bezpečí. 

Chytrý telefon – nutnost současné doby 

Digitální doba s sebou přináší doslova povinnost mít telefon. Máte ve svém okolí člověka, který by nevlastnil mobilní zařízení? Takových lidí dnes už moc nebude. A není se čemu divit. Telefon již dávno neslouží pouze k hovorům; lze na něm surfovat po internetu, sledovat videa a filmy, využívat mobilní bankovnictví a podobně. Díky řadě činností, které na něm provozujete, s ním ovšem možná strávíte více času, než byste chtěli a než je zdrávo. Váš chytrý telefon se může v tuto chvíli stát podstatným hltačem času.  

Digitální očista

Dokážete si představit být několik dnů/týdnů/měsíců odloučeni od svého iPhone? Jakoby jste se ocitli na pustém ostrově. Vždyť komunikace lidí dnes probíhá z velké míry na sociálních sítích. Ze sítí se dozvíte jak kdo žije, kde žije, s kým tráví volný čas. A také máte snadný přehled o připravovaných akcích ve vašem okolí. Možnosti moderních technologií jsou proto lákadlem, kterému až nekriticky podléhá mnoho lidí. 

Ale pozor! Můžeme být zavaleni nadměrným množstvím přijímaných zpráv z internetu a vaše hlava si často neví rady, jak informace třídit. Je ovšem otázkou, zda člověk má strach odložit telefon, protože se bojí, že vypadne z dění a neudrží s okolním světem krok, nebo se již stal na něm závislým. Nadměrné užívání sociálních sítí rovněž může vést až k rozvoji depresivních stavů. Nezapomínejme proto zaměřit naši pozornost do reálného světa. Zkuste si zjistit, co vám tato změna přinese.  

Jak na digitální očistu

  1. Bez plánu to nepůjde. Je důležité si říci nebo napsat, kdy bude váš telefon vypnutý a nebudete na něm nic dělat. Sepište si aktivity a úkoly, které chcete v této době zvládnout. Touha otevřít iPhone se pravděpodobně objeví zejména pokud se budete nudit. Avšak jestliže  budete mít plán činností, které chcete zvládnout, bude snažší půjde rozloučit se s chutí brouzdat po internetu prostřednictvím mobilu při každé příležitosti. 
  2. Dobu, kdy telefon nebudete používat, postupně “natahujte”. Skončili jste s danou činností a máte časové okénko, než se budete muset pustit do další aktivity? Zkuste si ještě v hlavě srovnat myšlenky, zamyslet se nad tím, co jste tou předchozí získali, jak vás naplnila a obohatila, nebo  zda jste naopak ztratili část dne. Například po ukončení sportovní činnosti si nechte ještě související prožitky lépe vychutnat. A třeba po lekci tance se projděte delší cestou domů a nechte proudit vaše myšlenky. Možná se dostaví zajímavé nápady, které můžete realizovat. 
  3. Máte schůzku s kamarádkou nebo jdete ven s přítelem? Zkuste někdy zapomenout telefon doma. Svého společníka máte přece sebou a nebudete mít prostor nudit se. 
  4. Obeznamte své okolí, že se snažíte o digitální očistu. Tím zabráníte obavám, že se vám něco přihodilo, když okamžite neberete telefon. Povinnosti si vyřešíte v čase určeném k používání telefonu. Řada banálních záležitostí se vyřeší sama a vy tak získáte větší volnost.

Nastavte si režim, který pro vás bude vhodný a zkuste jej dodržovat. Možná budete příjemně překvapeni a v nastaveném režimu budete chtít pokračovat. 

Barbora Janošková