Rádi byste investovali, ale nevíte do čeho? Na pořízení vhodné nemovitosti máte málo prostředků, akciím nerozumíte, a ve starožitnostech, v těch se nevyznáte už vůbec? Nevadí. Zkuste zelené dluhopisy! Cenné papíry, které jsou bezpečnější než drtivá většina akcií. Dluhopisy, ve kterých se lze zorientovat mnohem snáz než na trhu s nemovitostmi a jejichž pořízení nevyžaduje zdaleka tolik znalostí, jako nákup starých šperků, obrazů či poštovních známek.
A nejen to. Jde navíc o investici, která dává smysl jak s ohledem na rozumné zhodnocení vašich úspor, tak i proto, že svou „povahou“ přispívá k ochraně životního prostředí.
Chcete spolehlivě uložit své peníze? Rádi byste na takové investici rovněž něco vydělali? A myšlenka, že tím zároveň přispějete k ochraně přírody, je vám více než příjemná? Pak mohou být zelené dluhopisy tím nejlepším řešením.
Zelené dluhopisy známe od roku 2007
Zřejmě každý, kdo nežije „od výplaty k výplatě“ a kdo myslí na budoucnost, odkládá část svého příjmu stranou. A protože mít peníze na běžném účtu nebo dokonce jenom tak v krabici pod postelí nedává smysl, a obzvláště ne v časech vysoké inflace, většina lidí přemýšlí, do čeho investovat. Kam volné finanční prostředky uložit, aby neztrácely na hodnotě nebo ještě lépe, aby vydělávaly. Někdo nakupuje drahé kovy či poštovní známky nebo si pořizuje zajímavé nemovitosti. Další “sází” na akcie. A existuje také nemalé procento poměrně konzervativních investorů, kteří nedají dopustit na dluhopisy.
Tyto cenné papíry, jimž se také běžně říká obligace, vám sice „zázračné“ zbohatnutí obvykle nepřinesou, ale o to tu ani nejde. Podstatné je, že jsou jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak uchovat hodnotu svých úspor a často ji i o několik zajímavých procent zvednout. A dluhopisy, kterým se říká „zelené“? Co o nich lze říci, kromě toho, že se objevily už roku 2007 a že jsou dnes pevnou součástí portfolia mnoha renomovaných investorů?
Specifická kategorie „tematických“ obligací
Dluhopisy existují v mnoha rozmanitých variantách. Kromě těch běžných, vydávaných například firmami, které jejich prostřednictvím financují svůj byznys, známe také dluhopisy tzv. tematické. Chcete-li příklad, v minulosti byly poměrně často k mání obligace „dálniční“ nebo třeba „železniční“, které sloužily k rozvoji infrastruktury. Jejich emitentem býval zpravidla stát. A stát, dnes konkrétně ten ukrajinský, může také vydávat obligace „válečné“, aby si tak zajistil prostředky nezbytné pro vedení války. Z pohledu Ukrajiny války obranné. A co cenné papíry, jejichž barvou je zelená?
Zelené dluhopisy jsou poněkud specifickou kategorií tematických cenných papírů a slouží primárně k financování takových projektů, které jsou svým charakterem šetrné k životnímu prostředí. Projektů, které mají chránit přírodu, přispívat k obnově krajiny a zajistit dnes tak často skloňovanou udržitelnost rozvoje lidské společnosti. Tolik „obecná“ definice. Chcete vědět víc?
Podpora ekologických projektů
Smyslem zelených dluhopisů je podpora všech projektů beroucích ohled na naši planetu. Emitují je některé státy, ale své byznysové a zároveň ekologické cíle jejich prostřednictvím financují především rozličné firmy. Ať už jde o nové metody rekultivace krajiny, budování solárních elektráren nebo třeba výrobu biopaliv z již použitých olejů. To vše můžete koupí takových cenných papírů podpořit. A nejen to. Posuďte sami, k čemu jsou peníze získané emitací podobných dluhopisů už běžně používány:
- Omezování vzniku odpadu
- Podpora recyklace
- Výstavba větrných parků
- Budování solárních elektráren
- Udržování vody v krajině
- Ochrana vodních zdrojů
- Rekultivace oblastí zničených lidskou činností
- Redukce znečištění
- Výroba biopaliv
- Rozvoj ekosystémů
15 % výnos není nijak neobvyklý
Řekli jsme, že chvályhodným cílem vydávání zelených obligací je získávání prostředků na ekologické projekty. Každý, komu na přírodě záleží, má tedy dobrý důvod se o podobné dluhopisy zajímat. Smyslem každé investice je však především zhodnocení vložených peněz.
Jak také jinak? A tuto druhou podmínku zelené dluhopisy rovněž splňují. A to spolehlivě, a navíc i čím dál zajímavější způsobem. Ekologické projekty mají totiž ve vyspělém světě natolik širokou podporu, že jsou v drtivé většině případů úspěšné. Výnosy nezřídka dosahují úctyhodných 15 %, což je u klasických dluhopisů hodnota spíše výjimečná.
Přispět k ochraně přírody? Pomoci nastavit směřování lidské společnosti k jejímu udržitelnému rozvoji? A ještě na tom docela slušně vydělat? To nezní vůbec špatně. Stačí si jen pořídit ty správné cenné papíry!
Nebo víte o jiné investici, která by splňovala zmíněná kritéria a kterou navíc může realizovat v podstatě každý?