Prodej domu v Mělníku může být pro stávajícího majitele velice zajímavým obchodem. Ceny rezidenčních nemovitostí jsou zde totiž značně vysoké. A to navzdory faktu, že město se svými dvaceti tisíci obyvateli rozhodně nepatří k největším. Svou roli v tom jistě hraje jeho atraktivita a nepochybně také blízkost Prahy, která je odsud pouhých 30 kilometrů daleko. Ze zajímavého obchodu se však celkem snadno může stát tak trochu noční můra. Ptáte se proč? Protože zdaleka ne každý, kdo se k prodeji domu odhodlá, tak činí zcela dobrovolně. Řeč je především o nedokončených novostavbách, jejichž realizace se vzhledem k markantnímu růstu cen stavebních materiálů a prací prodražuje mnohým majitelům natolik, že nejsou schopni ve svém záměru pokračovat. Řada z nich tak slevuje ze svých představ o vlastním bydlení a svůj „nedokončený sen“ prodává.

A není to zdaleka jediný problém, se kterým se náš realitní trh aktuálně potýká. Chystáte se nějakou nemovitost prodat nebo naopak koupit? Či snad uvažujete o hypotéce? Čtěte! Některé z následujících informací vám mohou být k užitku.

Prodáváte dům v Mělníku? Snad ne z donucení?

Budete prodávat rodinný dům v Mělníku? Nakonec, proč ne? Činíte-li tak zcela dobrovolně, je vše v nejlepším pořádku a nezbývá než vám poblahopřát. Ceny nemovitostí jsou totiž na historických maximech a z vašeho pohledu tedy jistě půjde o výdělečný obchod. Pokud však patříte ke stále širší skupině lidí, co se rozhodli uskutečnit svůj sen o vlastním domě, který se jim nyní vlivem citelného zdražování stavebních prací a materiálů doslova rozplývá před očima, je to naopak malá osobní tragédie. Jestliže se vás „nucený“ prodej rozestavěného domu skutečně týká, je to určitě velmi nepříjemné, ale přesto nepanikařte. 

Nejste schopni ufinancovat nafouknutý rozpočet? Musíte dům prodat? I v takovém případě lze dle názoru odborníků většinou získat poměrně zajímavé peníze, které nepochybně postačí na pořízení něčeho méně komfortního. Buď staršího nebo alespoň menšího domku, případně vlastního bytu.

Nedokončených RD na prodej v ČR přibývá

Čtvrtletí 3Q/2021 4Q/2021 1Q/2022 2Q/2022
Rozestavěné RD na prodej 168 350 645 821

Exodus

Domy, byty i pozemky na řadě míst v České republice zdražily v posledních letech natolik, že to mnohé z nás přivádí až do existenčních problémů. Někteří lidé si už například nemohou dovolit bydlet ve velkých městech, kde jsou životní náklady nejvyšší a stěhují se proto do menších obcí nebo rovnou na venkov. Zkrátka tam, kde to finančně „utáhnou“. Tento exodus se pochopitelně týká především nízkopříjmových skupin obyvatelstva. S pořízením vlastní střechy nad hlavou a čím dál častěji dokonce už i s placením nájemného však začíná mít pomalu potíže dokonce i tzv. střední třída. Zejména města jako Praha nebo Brno jsou v tomto ohledu stále hůře dostupná.

Není proto divu, že zastavení dlouholetého zdražování domů a bytů, jehož jsme na řadě míst v České republice aktuálně svědky, mnozí lidé vítají. A s nadějí vyhlížejí dlouho očekávaný pokles cen. Otázka však zní, zda a případně do jaké míry jsou jejich očekávání reálná.

Spadnou v ČR ceny realit?

Na ceny nemovitostí má vliv celá řada faktorů. Tím nejzásadnějším je samozřejmě poptávka. Ta sice v posledních měsících přece jen opadá a to jak z důvodu příliš vysokých nabídkových cen většiny tuzemských realit, tak i proto, že citelným způsobem zdražily hypotéky. Průměrná splátka hypotečního úvěru se už pohybuje okolo 23 tisíc. Úročení se totiž dostalo nad 6 %. Výše už ale zřejmě neporoste. Spíše naopak! Spolu s tím, jak se bude v následujících dvou letech dostávat pod kontrolu vysoká inflace, hypotéky opět zlevní. Na výraznější a už vůbec ne na plošný propad cen nemovitostí proto příliš sázet nelze. Dostupnější hypotéky totiž uvadající zájem o reality brzy opět zvednou. Proti citelnému zlevňování bytů a domů hovoří také již zmíněný růst cen stavebních materiálů a rovněž dramatický vývoj na trhu s energiemi. Problémem jsou navíc také přetrvávající potíže s povolováním nových staveb a stále dražší a dražší stavební pozemky.

Důvodů pro významnější zlevnění rezidenčních nemovitostí je bohužel méně než faktorů, které mají na cenovou hladinu opačný vliv.

Jak rostlo úročení hypoték

Měsíc/rok 05/2021 10/2021 04/2022 09/2022
Průměrný úrok 2,42 % 3,25 % 4,77 % 6,23 %

 

Které nemovitosti mohou zlevnit

Přestože je dle tvrzení většiny analytiků plošný cenový propad u tuzemských realit velmi nepravděpodobný, některé typy nemovitostí přece jen levnější být mohou. A v řadě případů dokonce už k jejich zlevňování dochází. Týká se to zejména výrazně nadhodnocených domů a bytů v méně atraktivních destinacích a rovněž starších a energeticky náročných staveb, které ke svému smysluplnému provozu vyžadují zásadnější investici. Kvalitní novostavby a nemovitosti nacházející se v lukrativních lokalitách větších měst nebo v žádaných rekreačních oblastech budou cenového propadu bezpochyby uchráněny.

Vlastníte nový, případně zrekonstruovaný dům v Mělníku nebo v podobně atraktivní destinaci? Pokud nemusíte, neprodávejte! Takové nemovitosti si svou cenu téměř jistě udrží!

Barbora Janošková