Pozemní lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok

Provoz kyvadlové dopravy Starý Smokovec – Hrebienok zajištují dva upravené vozy Ceretti-Tanfani z Milána (vyřazené vozy Italské horké železnice) které se míjejí na středové vyhýbce, přesně v polovině délky trati (2 Km). Tato souprava zde jezdí téměř
40 let a letos je to její poslední sezóna (r.2007). Od r.2008 zde bude zajišťovat dopravu nová souprava. Lanovka Starý Smokovec – Hrebienokje v provozu již od roku 1918, kdy na této trati jezdily otevřené vozy s dřevěnými lavicemi.

Středisko Hrebienok je velmi frekventované lyžařské a turistické centrum na jihovýchodním svahu Slavkovského štítu nad Starým Smokovcem. Střediskem prochází dálková turistická trasa „Tatranská magistrála“ a je také výchozím bodem k tůrám na Slavkovský štít, do Vetké studené doliny (Zbojnická chata), do Malé studené dolina (Zamkovského chata, Téryho chata) a k vodopádům Studeného potoka.

Studený potok vzniká z dvou dlouhých ramen nazvaných Malý a Velký Studený potok které pramení v 2017 mn.m. a 2128 m n.m. Délka hlavního toku Studeného potoka je 19 Km. Křišťálově čistá voda poskytuje vhodné životní prostředí mnoha vodním a u vody žijícím živočichům.

Bilíkova chata se nachází v překrásném vysokohorském prostředí v těsné blízkosti střediska Hrebienok. Chata má výhodnou polohu přímo na Tatranské magistrále a je vynikajícím výchozím bodem pro vysokohorskou turistiku a horolezectví.

Barbora Janošková