Čas utíká a dnes už dokonce existuje něco jako historie parkování. V podstatě celé minulé století jsme považovali parkování za základní veřejný statek, který by měl být volně sdílen – částečně kvůli naprosté historické nehodě, kdy se parkovací automaty objevily až ve 30. letech 20. století, tedy několik desetiletí po autě. V těchto prvních dekádách se zvyk bezplatného parkování tak hluboce zakořenil v podvědomí lidí, že bylo velice těžké se ho zbavovat. 

Ruku na srdce, kdo z nás ještě dnes podvědomě při cestování nehledá po očku místo, kde by se nemuselo platit?  Ale stav z doby před sto lety by dnes už rozhodně nebyl únosný. Ve skutečnosti neexistuje žádný přesvědčivý důvod, proč by měla parkovací místa být ponechávána zdarma. Za všechno ostatní u našich aut platíme – auto samotné, pohonnou hmotu, pneumatiky, pojištění,.. Proč by to u parkování mělo být jiné?

Parkování zdarma je špatné pro každého

Jestli se vám teď chce namítnout, že snad s výjimkou řidiče, který prokazatelně ušetří, vyvedeme vás z omylu. S parkovacími plochami se musí počítat při výstavbě a rozšiřování měst, a tak jsou placeny všemi daňovými poplatníky včetně těch nemotorizovaných. Navíc je dokázáno, že možnost bezplatného parkování nutí lidi jezdit z  místa na místo, prodlužuje dobu strávenou za volantem. Tím se jednak více znečišťuje životní prostředí  a narůstají dopravní zácpy a jednak se zvyšuje řidičova únava a nervozita, což může vést až k nehodě. A placené parkování také prodlužuje život, protože lidé tak alespoň častěji zvolí jiný způsob dopravy, a když je to pěšky nebo na kole, určitě to prospívá jejich zdraví. Ze všeho uvedeného vychází, že je lepší jet na jistotu na placené parkovací místo a že to snad vyjde ještě levněji než cokoli jiného. 

Však se také řidiči nechali poměrně snadno přesvědčit. Už v 60. letech zpívají Beatles píseň Lovely Rita Meter Maid, kde se vyznává láska zaměstnankyni parkoviště (oblečená v něčem, co připomíná vojenskou uniformu). Dnes lidé vytahují už peněženku či kartu na parkovacích místech samozřejmě a poměrně ochotně, i když jim trochu vrtá hlavou rozdílná výše poplatků na místech, která od sebe nejsou až tak vzdálená. Jejich výše se odvíjí od mnoha aspektů, v neposlední řadě exponovanosti, a tedy poptávanosti místa.

Podnikání na parkovišti

Jedny z nejžádanějších parkovacích ploch jsou přirozeně ty u letišť, zejména u těch větších, což je u nás pražské. Jaké možnosti parkování letiště Ruzyně tedy má? Ať jsou jakékoli, můžete si být jisti, že zpoplatněné budou všechny. Dnes už peníze z parkování neputují jen do městské, takže vlastně státní kasy, dnes se provozování soukromých parkovišť stalo zdrojem podnikání. 

Právě tak je to na letištích – platíte buď přímo letišti za parkování v jeho areálu, nebo majiteli nějakého z přilehlých parkovišť, kterých se v okolí ruzyňského letiště dá najít víc než dost. Že jsou soukromá, je dobře. Ctí konkurenční boj a nabízejí různé služby, přičemž tou nejžádanější je asi bezplatný transport k terminálu a při návratu zase k autu.  Najděte si raději s předstihem na internetu, ať nebloudíte.

S klientem dvakrát pět minut

Není příjemné nechat se opečovávat po vystoupení z vozu a vědět, že podobně zodpovědně bude zacházeno i s právě opouštěným autem? Vysoce profesionální a laskavý přístup personálu těchto zařízení je oceňován téměř v každé internetové recenzi. 

Máte raději neosobní parkovací automaty a kamery, nebo živého výběrčího a hlídače?  

Barbora Janošková