To, že mladé dívky podléhají současnému kultu ženské krásy a že neustálé porovnávání jejich vzhledu s fotografiemi modelek a dalších “nádherných” celebrit u nich může vést k psychickým problémům s mnohdy fatálními následky, je známá věc. Nic není platné ujišťování, že kráska na obrázku je zpola umělá, protože je výsledkem retuší a umění fotografa. Podle článků o anorexii, které se objevují na internetu nebo v odborné literatuře, se může zdát, že největším problémem je požadavek nepřirozené štíhlosti. Pravda ovšem je, že dívky a ženy řeší úplně všechno: vlasy, pleť, tvar nosu a samozřejmě také poprsí.  

Právě prsa jako symbol ženství vedou mezi plastickými operacemi na celé čáře. Avšak důvody podstoupení takového zákroku jsou různé. Pokud jjsou ty ženy a dívky, které tímto procesem projdou, ochotny se o ně podělit, může to dalším zájemkyním výrazně pomoci nebo rozšířit obzor. Příběh každé ženy je totiž trochu jiný. Proto u modelace prsu diskuze na internetu mohou pro někoho mít docela překvapivý obsah.   

Vyřešit si prsa

Ženský prs se skládá ze žláznatého těla, tuku a pojivové tkáně. Velikost a tvar prsou se u jednotlivých žen liší – ovlivňují je genetika, typ postavy, hmotnost, věk, hormonální nerovnováha a těhotenství. Protože “na sousedově zahradě je tráva vždycky zelenější”, značná část žen není se svými prsou spokojena a chce změnu. A objektivně vzato působením toku času (zvláště pokud proběhlo několik kojení) k tomu většina z nich má pádný důvod. Operace prsou je jedním ze způsobů, jak napravit to, co se pokazilo. Dalším důvodem pro operační úpravu poprsí je jejich deformita, například výrazná asymetrie, kterou je potřeba upravit. Nebo musel být prs odstraněn kvůli rakovině a nyní se má provést jeho rekonstrukce, při které se obnoví původní vzhled poprsí. A konečně ona obdivovaná velikost se dovede někdy obrátit proti majitelce. Chirurgické zmenšování poprsí není zase tak řídkým jevem, jak by se snad mohlo zdát. 

Více zákroků s podobným cílem

Podobně jako existuje mnoho důvodů, existuje také vícero metod. Úprava zvaná modelace je zákrok, který pomocí několika řezů prsa “jenom” pozvedne a omladí, jsou-li povislá a vytahaná. Augmentace neboli zvětšení již operuje se silikonovými implantáty, popřípadě nahrazuje objem, který vnadám chybí, vlastní tukovou tkání klientky. Kombinuje se s modelací. A redukční čili zmenšovací zákrok odstraní přebývající tkáň. Co mají všechny zákroky společné? Inu, jsou to operace, takže je třeba počítat s předoperačními vyšetřeními, trochou bolestivost a několikatýdenním hojením. Benefit v podobě vysněného poprsí ovšem není k zahození. 

Asi nejčastější varianta je modelace spojená s augmentací; to znamená že chirurg si pohraje se stávajícím poprsím a při vyzvednutí a zpevnění ještě vyplní prázdná místa. O vhodnosti v každém konkrétním případě se rozhoduje na konzultaci, kde odborník skloubí představy a přání klientky s reálnými možnostmi. 

Stejný výsledek bez operace?

Mezi alternativní možnosti patří nošení push-up podprsenek s vyjímatelnými pěnovými vycpávkami v košíčcích. Pokud má žena různě velká prsa, může pomoci vyjmutí vložky z košíčku pro větší prs a tím vyrovnání rozdílu. Existují také posilovací cviky na svaly hrudníku, které ňadra zvednou a zpevní. A konečně pomocí speciálních krémů lze intenzivně pečovat o dekolt, což také přispívá ke krásným prsům. V uživatelských recenzích a diskuzích na internetu můžeme zapátrat, jak moc jsou tyto metody účinné, a pak si vybrat pro sebe tu pravou. 

Kolik pozitivních názorů si musíte přečíst, abyste se nechali k něčemu přesvědčit?

Barbora Janošková