Učení se nového jazyka může být náročné a mnohdy i stereotypní, ale zábavné anglické hry a kvízy mohou tuto cestu proměnit v zábavnou a interaktivní výzvu. V tomto článku se zaměříme na různé typy her a kvízů, které nejenže zlepší vaše dovednosti v angličtině, ale také vás pobaví a motivují k učení, s nímž můžete začít třeba na vyukaajonline.cz.

Hry pro rozvoj slovní zásoby

Anglický Scrabble

Jednou z nejikoničtějších her pro rozvoj slovní zásoby je Scrabble. Pravidla jsou jednoduchá: skládejte slova ze specifických písmen na hrací desce. Hráči musí vytvářet slova, která jsou uznávána v anglickém slovníku. Scrabble není jen zábavný, ale také efektivní pro rozšíření slovní zásoby.

Závody ve slovní zásobě

Další způsob, jak zvýšit slovní zásobu, jsou soutěže ve slovní zásobě. Hraje se například tak, že každý hráč musí vymyslet co nejvíce slov na dané téma nebo začínající na určité písmeno. Takové hry jsou skvělým způsobem, jak se učit nová slova a fráze.

Další tipy na rozšíření slovní zásoby v jakémkoliv jazyce jsou tady.

Konverzační hry

„I Spy“ (Hledání předmětů)

Tato hra je skvělým způsobem, jak trénovat pozorovací schopnosti a rozvíjet slovní zásobu. Hraje se tak, že jeden hráč řekne: „I spy with my little eye something that is…“ a popíše předmět podle jeho barvy, tvaru nebo vlastnosti. Ostatní hráči se pokouší uhodnout, o jaký předmět jde. Tato hra vás donutí vyjadřovat se v angličtině a popisovat věci.

Anglické charades

Charades je klasickou hrou, která může být upravena pro výuku angličtiny. Jeden hráč musí pantomimou znázornit slovo nebo frázi, zatímco ostatní hráči se snaží uhodnout, o co jde. Hra je zábavná, interaktivní a skvělá pro rozvoj komunikačních dovedností.

Kvízy a rébusy

Anglické kvízy na internetu

Na internetu existuje nepřeberné množství anglických kvízů, které můžete využít pro výuku. Tyto kvízy pokrývají různé úrovně obtížnosti a témata, od gramatiky a slovní zásoby po kulturu a historii anglicky mluvících zemí. Mnoho z nich nabízí okamžitou zpětnou vazbu, což vám pomůže zlepšit se.

Rébusy

Rébusy jsou zábavnou hrou, která spojuje slovní hádanku s obrázkem. Musíte odhalit tajnou frázi nebo slovo na základě obrazového nápovědného materiálu. Tato hra pomáhá rozvíjet kreativitu a logické myšlení v angličtině.

Hry pro děti

Anglické pexeso

Pexeso je oblíbenou hrou mezi dětmi, která může být upravena pro výuku angličtiny. Místo obrázků se na kartičkách objevují anglická slova. Děti musí najít páry a současně se učí nová slova.

Na zajímavou historii hry Pexeso se můžete kouknout zde.

Anglické barvy a čísla

Pro nejmladší studenty jsou hry zaměřené na učení se anglických barev a čísel ideální. Můžete hrát hry, jako je „najdi věc podle barvy“ nebo „sečti anglická čísla.“

Kde najít zábavné hry a kvízy

Webové stránky s anglickými hrami

Existuje několik webových stránek, které nabízejí širokou škálu anglických her a kvízů zdarma. Mezi ně patří například BBC Learning English, British Council Learn English, a ESL Games World.

Aplikace pro chytré telefony

Většina chytrých telefonů nabízí aplikace pro výuku angličtiny, které zahrnují zábavné hry a kvízy. Mezi populární aplikace patří Duolingo, Memrise, Rosetta Stone a mnoho dalších. Tyto aplikace umožňují uživatelům učit se angličtinu kdekoli a kdykoli.

Jak integrovat hry a kvízy do výuky

Plánování hodin s využitím her

Pokud jste učitel angličtiny, můžete plánovat výukové hodiny tak, aby zahrnovaly různé hry a kvízy. Například můžete pořádat kvízové soutěže ve třídě nebo zařazovat hry jako Scrabble do výukových plánů.

Sledování pokroku pomocí kvízů

Online kvízy mohou být také užitečným nástrojem pro sledování pokroku studentů. Učitelé mohou vytvářet kvízy a testy, které pomáhají studentům zlepšovat se ve specifických dovednostech, a současně zhodnocovat jejich pokrok.

Zábavné anglické hry a kvízy jsou skvělým způsobem, jak zdokonalit své dovednosti v angličtině bez toho, aby to bylo nudné nebo stereotypní. Tyto hry a kvízy nejenže poskytují příležitost k zábavě, ale také motivují k učení a rozvoji jazykových dovedností. Bez ohledu na to, zda jste začátečník, pokročilý student nebo učitel, zahrnutí těchto her do vaší výuky může být prospěšné a přinést nový rozměr do procesu učení se anglického jazyka. Takže, připraveni si zahrát a učit se zároveň? Zkuste některou z těchto her nebo kvízů a uvidíte, jaké to může být zábavné!

Barbora Janošková