Pořízení dětské deky je nutností při  nákupu základní výbavy pro vaše robátko. V kočárku, v sedačce, na ležení nebo na spaní – měkká dětská deka je stálým společníkem v prvním roce života dítěte.  Přesněji řečeno – nastupuje do provozu dříve než dudlík nebo nočník. Hned v prvních hodinách života by miminko mělo mít okolní teplotu mezi 25 a 28 stupni. Do tří týdnů navíc dítě není schopno regulovat svou tělesnou teplotu, takže je nutné ho přikrývat. Avšak který materiál je měkoučký a příjemný na dotek, aby mohl hýčkat křehké tělíčko dítěte, a zároveň se lehce udržuje? Nebojte se, dnes je z čeho vybírat

Dětská deka má být příjemná a hřát

Jak už bylo řečeno, deka má kojence zahřát tak, aby necítilo chlad. Ale není třeba přehánět. Názor, že miminka jsou o mnoho více zimomřivější než dospělí, je mýtus. Přesto  mohou  citlivěji reagovat  na větší zimu než my, A to kvůli tomu, že se ještě příliš nehýbají. Vždy je důležité, aby se miminka zahřívala podle teploty prostředí v němž se nacházejíí. Zapomeňte však na navlékání ve stylu “cibule”, bohatě stačí jedna vrstva oblečení navíc. Nebo dítě obléknout stejně jako sebe a zabalit ho do deky. 

Jestliže se dítě necítí komfortně (je mu teplo nebo zima) dá to obvykle najevo pláčem. A daleko jednodušší než vysvlékat z oblečení nebo soukat do nové vrstvy je pracovat s dekou, miminko může být v dece úplně zachumlané nebo pouze  přikryté. A když je hodně teplo, může na ní jenom ležet. 

V každém případě je důležité, aby materiál dětské přikrývky byl pro toho nejmenšího vhodný. Optimální jsou tkaniny z přírodních vláken, ale existují i ​​některé tkaniny ze syntetických vláken, které se v posledních letech rozšířily a které přírodní materiály spolehlivě nahrazují.

Tři základní faktory při výběru

Na co je třeba myslet, když nakupujeme deku do výbavičky? 

  • dětská kůže Pokud máte doma novorozence, první věc, kterou musíte zvážit, je jeho jemná pokožka. V prvních dnech je jeho pokožka mnohem citlivější. Z tohoto důvodu je důležité vybrat si deku z kvalitního materiálu, který zabrání podráždění a nepoškodí pokožku dítěte.
  • Velikost. Na trhu je mnoho velikostí. Nejlepší je však vybrat správnou velikost s ohledem na výšku a váhu vašeho dítěte. Je důležité, aby přikrývka byla dostatečně velká, aby se dala srolovat, aby se cítila lépe chráněná. Ale zároveň je na místě opatrnost. Pokud je přikrývka příliš velká a chcete miminko zabalit a nosit v náručí, může být přebývající kus nepohodlný. Pokud však přikrývka leží na rovných plochách, je lepší zvolit větší, aby miminko při sebemenším pohybu “nepřečuhovalo”. 
  • Teplota v místnosti Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je okolní teplota. Dětskou deku je důležité vybírat podle teploty nebo ročního období v němž bude používána. Jiná látka by měla být zvolena na léto a jiná na zimu.
  • použití dětské deky Při nákupu deky pro miminko je v první řadě přemýšlet, k čemu bude sloužit. Deka do postýlky, kočárku nebo na položení na rovnou plochu není to samé. Proto je nejlepší vybrat si pro každou příležitost takovou, která nejlépe odpovídá aktuálním potřebám.

Praktické a roztomilé zároveň

Co se týče materiálu, přírodní materiály – když jsou nové – krásně načechrané a velmi příjemné. Mají všechny vlastnosti, které Angličané shrnují rozkošným slůvkem “fluffy”. Problém ale je, že jsou dražší, hůře se čistí, a pokud se dají prát, rychle se seperou. Syntetická vlákna podobná bavlněné přízi jako například polyester nebo dralon, jež se používají k výrobě většiny oděvů a dalších textilií. jsou  ideální pro deku vašeho miminka, protože jsou lehká a zároveň velmi hřejivá. Navíc se dají prát ve studené vodě a nepotřebují žehličku! A co se málo ví – lépe chrání před slunečním zářením. 

Kolik dek se obvykle pro dítě pořizuje?

Barbora Janošková