Zahušťování vlasů je v současnosti naprosto běžná kosmetická úprava o které nemusí nikdo vědět. Jen prostě budete častěji slyšet, že vám to víc sluší. Možná vlasům přikládáme větší důležitost, než si zaslouží. Všechny vyživovací šampony, posilující kondicionéry atd. Avšak možná tomu ako pomalu plešatějící chlap jen nerozumím. Dovolte mi malou „historku z natáčení“.

Dcera mého spolužáka ze střední, mladá dáma s krásnými blonďatými vlasy sahajícími zhruba k lopatkám byla pro mě ukázkou perfektní postavy a dokonalého mejkapu. Prostě kočka, a nebo jak říkají v Brně, koc. Zamilovala se a rozhodla se pro radikální změnu. Chápu to, prošli jsme si tím asi všichni. Nejedna dírka v uchu, tetování nebo zarůstající znaménko po perforaci rtu či nosu jsou vlastně vzpomínkou na podobné období. 

Lenka to pojala poněkud netradičně. Jednoho dne přišla a z jejího souměrného účesu, který mohl být jak elegantním copem, tak rozkošným sexy drdůlkem se stal neforemný povoskovaný, nerozčesatelný dred. Jak jsem se dozvěděl, podmínkou udržení kvalitních dredů je vynechání vlasové hygieny, což může přinést člověku finanční úsporu. Ale na druhou stranu mi to nepřijde jako kdo ví jaká výhoda. Nejsem z těch, kdo by lkal, že za mých mladých let tohle nebylo. Naopak jsem z těch, co si hned jde zjišťovat, co je to za trend a kdy a kde se vzal. 

Nijak mě nepřekvapilo, že dredy jsou s lidstvem už tisíce let. Mám pocit, že všechno už tu někdy bylo. Nejstarším v literatuře zaznamenaným dredařem byl nejspíše biblický Samson, který si nesměl stříhat vlasy, ale historie dredů jde ještě dál. V dobách faraonů, kdy biblické příběhy byly sotva na začátku, nosili dredy obyvatelé Libye. V Indii u svatých mužů, sádhuů, je historie dredů ještě starší. Takže jsem Lucčin účes nehaněl, ale ptal. Myslel jsem si, že vznikají nemytím a zacucháním, jenže ona je jeden den neměla a druhý už ano. Prý se to dělá ve speciálních studiích.

Protože jsem zažil u kolegů, že si nechali zahušťovat vlasy, došel můj myšlenkový experiment k rozhodnutí, abych se  šel zeptat, zdali by zahuštěné vlasy šly proměnit v dred. Prý ano, ale zkušenosti neměli – s takovým požadavkem ještě nikdo nepřišel. Takže vlastně nevíme, neb jde o pouhopouhou teorii. Nicméně i dredy se zahušťují, ale po tom jsem už nepátral. Umím si představit, že se do nich bude cosi vplétat.

Samozřejmě za Lucčinou radikální vlasovou proměnou byla láska a mladická revolta. Takových jsem už ve svém okolí zažil fůru, takže jsem použil svou oblíbenou otázku, co potřeba změnit. Proti čemu je vlastně ta revolta? Padaly fráze o systému, byrokracii, společnosti, rodičích, právu na vlastní rozhodování (přece si můžu se svým tělem dělat co chci – to jsem slyšel u piercingu, tetování i dredů). Ovšem nikdy jsem se nedozvěděl, jak společnost, konvence nebo rodičovské názory změní barva vlasů nebo mohutný kroužek v nose. Přiznám se, že jsem k podobným projevům tolerantní, protože vím, že netrvají věčně.

 A Lucka by ráda byla letuškou, nakročeno má. Je půvabná a umí dva světové jazyky. Takže pokud si za svou profesí bude chtít jít, časem ji dredaření přejde. A dost možná i ta láska, neb jak všichni víme, pro jedno kvítí slunce nesvítí. A třeba za nějaký čas znova zajde do speciálního salonu. Ovšem tentokrát ne nechat si zacuchat, ale zahustit vlasy. Všichni totiž stárneme a řídnutí vlasů je naprosto normální projev stáří. Něco o tom vím, ostatně i Lucčin otec už má podobnou proceduru za sebou. Nebudeme to nikomu říkat, ale i to je jeden z důvodů, proč vypadá mladší a je skutečným štramákem.

 Dbát o sebe se totiž, zejména v postarším věku, docela vyplatí.

Barbora Janošková