Vybíráte hračky pro miminka a nevíte si rady? Blíží se Vánoce a můžeme vás uklidnit: nejste sami. Vybírání hraček by ale nemělo patřit mezi stresové záležitosti. A s tím vám rádi pomůžeme. Vybírání hraček a hlavně samotné obdarování malého dítěte hračkou je skvělé si užít. Jak ale vybrat správně? Máme pár tipů, které se vám mohou při tomto zodpovědném úkolu hodit.

Hračky pro miminka – holka nebo kluk?

Můžeme vás ujistit, že u úplně nejmenších miminek si v případě vybírání hraček s pohlavím dělat starosti nemusíte. Pokud je obdarované miminko mladší než rok, nebude řešit, jestli je medvídek růžový nebo modrý; za to dáme krk. U starších dětí však tato preference už vyplouvá na povrch. Mnohá holčička modrou hračku nebo autíčko opravdu odmítne. O růžové hračce pro kluka nebo panence ani nemluvíme, to vám nejspíš neprojde.

Hračky pro novorozence?

Máte úplně malé miminko a nevíte, kterou hračku mu vybrat? Umíme poradit! Čerstvě narozené miminko ještě neumí dokonale brát věci do ruky. Začíná se rozkoukávat a rozhodně umí používat ouška. Maličká miminka milují například dětské kolotoče nad postýlku, které mohou sloužit jako výborný uspávací prostředek. Pro ty úplně nejmenší doporučujeme co nejjemnější hračky. Třeba plyšového zajíčka, který dokáže svou jemností a také ukolébavkou potěšit a uklidnit malého drobečka.

U miminek je dobré trénovat jemnou motoriku již od malička. Dejte mu k dispozici hračky, které se bude snažit uchopit a samozřejmě je také bude chtít vložit do pusinky. Pro miminka do kočárku nebo postýlky můžete pořídit:

  • kousátka
  • chrastítka
  • hrající plastové hračky
  • jemné usínáčky
  • plyšové hračky s velkýma očima
  • hračky s klipem na dudlík.

Starší děti potřebují chytrou zábavu

Děti jsou neuvěřitelně zvídavé a s věkem jejich nároky na hračky výrazně rostou. Plyšák nebo chrastítko už nestačí, přicházejí skládačky! Malé dítě do jednoho roku potřebuje hlavně zlepšovat jemnou motoriku, poznávat velikosti, barvy a tvary. Dopřejte mu maximální rozvoj pomocí skládacích pyramid, provlékacích labyrintů ze dřeva nebo skládacích pěnových puzzle v pestrých barvách. Budou vám dělat radost – děti i hračky!

Dřevěné hračky jako návrat ke klasice

Plasty na nás útočí ze všech stran. Jsou praktické, ale mají jednoznačný dopad na naše životní prostředí. Někteří lidé se proto vracejí ke staré klasice, kterou jsou dřevěné hračky. Dřevo poskytuje také mnoho možností na výrobu dětských hraček. Pokud vaše dítě nemá žádnou dřevěnou hračku, dejte mu šanci. Uvidíte, že dřevěné korálky na navlékání nebo barevná dřevěná zatloukačka nebudou v ničem zaostávat za plastovými hračkami.

Interaktivní hračky dokážou zabavit

Někdy potřebujete chvilku pro sebe. Uklidit, uvařit, vyprat, však to znáte. Ale jak nejlépe zabavit malého drobečka? Dnešní moderní hračky vám mohou být nápomocné. Svět interaktivních hraček nabízí mnoho. Učí děti tvarům, barvám, tónům nebo třeba cizímu jazyku. U těch nejmenších rozvíjí jemnou motoriku, povzbuzuje k mluvení nebo pobaví veselými zvuky. Proto je důležité správně vybírat elektronické hračky tak, aby byly vhodné pro daný věk, splňovaly bezpečnostní kritéria a také co nejvíce stimulovaly rozvoj dětského intelektu. Na internetu si určitě najdete vhodná doporučení.

Jaké hračky doporučujete pro nejmenší děti vy? Máte zkušenost s konkrétní hračkou, která dokázala vaši ratolest zabavit na dlouhé minuty? Napište nám také, které hračky raději nedoporučujete, protože nesplňují bezpečnostní požadavky. Děkujeme za komentáře!

Barbora Janošková