LED pásky. Moderní a energeticky nenáročný zdroj světla, který lze snadno využít i na takových místech, kam byste třeba žárovku nebo zářivku instalovali jen obtížně. LED pásky jsou vyráběny v celé řadě variant. V různých velikostech, s rozdílnou svítivostí a v rozmanitých barvách. Nepochybně jste se s nimi už setkali. Například v obchodě se sklem, se šperky nebo s dárkovými předměty, kde jasně a zároveň velmi efektně nasvěcují nabízené zboží. A možná, že jste na ně narazili také při návštěvě u svých přátel nebo u příbuzných. Faktem je, že jejich obliba jednoznačně a setrvale roste. A není divu. Ve srovnání s jinými světelnými zdroji mají zkrátka nezpochybnitelné přednosti.

Pro případ že o pořízení nějakých LED pásek právě uvažujete, může vám přijít vhod několik tipů, které jsme pro vás připravili. Dozvíte se, čeho byste si měli při jejich výběru všímat a také zjistíte, jak lze takové LED pásky doma co nejlépe využít.

LED pásky a žárovky mají „světlou“ budoucnost

LED technologie má před sebou „světlou“ budoucnost. Vývoj posledních let tomu alespoň nasvědčuje. Ať už hovoříme o žárovkách nebo o stále populárnějších LED páskách, jsme nuceni konstatovat, že jdou tyto produkty skvěle na odbyt. Prodávají se tím lépe, čím více roste cena elektrické energie. Aby také ne. Vyznačují se totiž mimořádnou energetickou úsporností. Je proto více než pravděpodobné, že už se ve většině firem a domácností brzy nesetkáte ani s obyčejnými žárovkami, ani se zastaralými halogenovými zářivkami. LED technologie, která dokáže často ušetřit až 90 % nákladů na elektrickou energii, zkrátka staré zdroje světla záhy definitivně „zlikviduje“. A nebude k tomu ani potřebovat regulatorní zásahy ze strany státu nebo Evropské unie. Vše zařídí trh!

Pouze vedlejší zdroj osvětlení?

Řekněte sami, používáte doma ještě klasické žárovky? Nebo už jste je tak jako většina lidí také dávno nahradili LED osvětlením? Pokud jdete s dobou a navíc berete ohledy na svou peněženku, jistě ve svém domě nějaký ten moderní a úsporný zdroj světla máte a to ať už v podobě žárovek nebo LED pásek. Jestliže jste však přece jen s výměnou typu osvětlení zatím otáleli, dost váhání! Výběr je pestrý a náklady na takovou změnu se vám mnohonásobně vrátí. Nebudete muset řešit dilema, zda svítit nebo šetřit. Posvítíte si, aniž by vás to finančně zruinovalo!

Je-li řeč o LED páskách, existuje povědomí, že mohou fungovat pouze jako vedlejší zdroj osvětlení. A to ať už v domácnostech nebo třeba v obchodech. Faktem nicméně je, že jimi lze bez problémů nahradit i klasická stropní svítidla a mohou tedy třeba v obýváku nebo ve vstupní hale spolehlivě zastat funkci centrálního osvětlení. Jsou totiž už běžně vyráběny takové typy, které disponují vysokou svítivostí okolo 20 W/m a někdy dokonce i vyšší!

Parametry, které byste měli vzít v úvahu

Konečně jste se „rozhoupali“ a chystáte se zbavit klasických žárovek? To je rozumné. Elektřinou dnes šetří všichni. Rádi byste staré osvětlení alespoň z části nahradili LED páskami? I to je dobrá volba! Pokud však nevíte, jakých parametrů si při jejich výběru všímat, mohli byste si pořídit výrobek, který tak docela nesplní vaše očekávání. Než po nějaké LED pásce sáhnete, vezměte v úvahu především tyto tři věci:

  • Svítivost – která se udává v lumenech (lm), je důležitá zejména vzhledem k tomu, na co si hodláte „posvítit“. Čím je údaj na výrobku vyšší, tím silnější a jasnější světlo vám páska poskytne
  • Barva – kterou zvolíte, má pochopitelně také velký význam. K dispozici jich je celá škála. Od studené, denní či tzv. teplé bílé, přes modrou, zelenou či žlutou až po červenou nebo oranžovou. Existují také výrobky, které disponují funkcí tzv. aditivního mísení barev a ty vám nabídnou veškeré dostupné barevné kombinace. Záleží na vás, čemu dáte přednost
  • Stupeň ochrany – udává odolnost pásky proti poškození. Třeba proti vniknutí vody nebo proti poškození prachem. Jsou totiž vyráběny LED pásky jak bez krytu, tak s různými typy krytí

Kam s nimi?

LED pásky jsou energeticky úsporné a velice praktické. A přestože je lze použít nejrůznějšími způsoby, třeba i jako náhradu centrálního osvětlení místnosti, většina lidí si je domů pořizuje za jiným účelem. Zde máte pár příkladů:

  • Aby jimi osvítili pracovní desku v kuchyni
  • K podsvícení zrcadel (v chodbách, ale hlavně v koupelnách)
  • Pro osvětlení schodiště, kdy LED pásku umisťují buď na zábradlí, nebo na spodní část nášlapu
  • Za televizi a to pro zmenšení kontrastu mezi rozsvícenou obrazovkou a potemnělou místností
  • K podsvícení poliček a vitrín

A jak se chystáte LED pásky použít vy? Máte v tom už jasno nebo vyzkoušíte všechno možné a budete třeba i tak trochu experimentovat?

Barbora Janošková