Jak vybrat podprsenku pro váš oblíbený sport? To bude od této chvíle hračka. Každá žena a dívka se chce při oblíbených aktivitách cítit příjemně a stylově. Podprsenka bez kostic, neboli sportovní, je hitem posledních let a je možno jí vybírat v nejrůznějších barvách, střihu a velikostech. Jakých pravidel se tedy držet? To si přečtěte v následujících krocích.

Důležitá je podpora prsou

Nikde vás nesmí dřít ani tlačit. Vybírejte tedy takové, při kterých se můžete bez problémů hýbat a zvedat ruce bez nepříjemných pocitů. Musí odvádět pot od pokožky. Volte tedy funkční materiál!

Volte správnou velikost. Nevhodná velikost je často mylně zaměňována s nevhodností produktu.

Pozor na způsob zapínání a šev. Někdy může zip dráždit pokožku. Naštěstí lze vybírat i z modelů beze švů a bez zipů.

Jak vybrat podprsenku na sport dle velikosti

Sportovní podprsenka je na trhu k dispozici pro každou ženu či dívku. Jde jen o to nalézt svou ideální velikost. Některé typy se vyznačují klasickou kategorií velikostí od XS po XXL. Jedná se především o nevyztužené podprsenky, které se navlékají přes hlavu – to znamená, že nemají žádná zapínání.

Pokud vám však více vyhovují přesnější rozměry, lze vybírat podprsenku o konkrétních rozměrech v obvodu těla a velikosti košíčků od A až po F. Výběr tedy probíhá obdobně jako u klasického spodního prádla.

Tyto druhy mají často vyztužené košíčky.

Důležitá je opora prsou

Nejvýznamnější funkcí sportovní podprsenky je právě podpora prsou. Síla vhodné podpory se rozlišuje dle vykonávaného sportu.

Rozdělení opory:

  • Malá.
  • Střední.
  • Velká.

S menší oporou si vystačíte při józe, svižnější chůzi a posilování. Tyto aktivity probíhají poměrně v klidu. Střední opora už se vám bude hodit při lyžování či cyklistice, protože vaše tělo už je v intenzivnějším pohybu. Tu největší podporu prsou volte při aerobních aktivitách jako je běh, jízda na běžkách a hraní míčových her. Většina modelů vás navíc uspokojí i v dalších vlastnostech – budete skvěle vypadat a navíc vám stabilizují i zádové svalstvo.

Kvalita materiálu

Materiál hraje obecně podstatnou roli při výběru sportovního oděvu. U podprsenek se snažte vybírat opravdu funkční produkty, které odvedou pot od těla.

Ještě kvalitnější je podprsenka s větracími otvory a samozřejmě s několika procenty elastanu, který je obsažen v materiálu. Díky němu totiž bude přizpůsobivější. Na trhu lze nalézt také různé antibakteriální látky obsažené ve složení.

Veškeré informace o složení naleznete na štítku přímo na produktu, kde je mimo jiné i uvedeno, jak s materiálem zacházet a udržovat ho. Tyto informace musí být pravdivé a zboží splňovat uvedené vlastnosti. Pokud by to tak nebylo, nebojte se reklamace, máte na ni právo.

Zajímáte se o ekologii a jste aktivní v boji za ochranu přírody? Vyzkoušejte produkty vyráběné z přírodních textilií, například bambusu a dalších surovin.

Pohodlí především

Když už držíte v ruce vaší ideální kandidátku, nezapomeňte si vyhradit dostatek času na řádné vyzkoušení, přičemž byste se měli v podprsence hýbat, jako tomu bude při sportu. Prsa by vám neměla tlačit bolestivě k tělu, neměla by se zařezávat do podpaží ani do zad a po aktivním dnu by neměla způsobovat otoky ani vyrážku. Také pozor na ramínka! Ta by neměla být příliš úzká též kvůli zařezávání.

Kolik zaplatíte?

U sportovních podprsenek si za kvalitu a pohodlí připlatíte. Nejlevnější produkty se pohybují už od pár stovek korun, ale zřejmě to bude na úkor kvality. Propracovanější modely lze sehnat za pět set korun až tisíc Kč.

Pokud prahnete po vysokém módním designu, připravte si několik tisíc korun, protože s logem luxusní značky cena pochopitelně roste. Zazáříte s nimi na fotkách na Instagramu, avšak není zde pravidlem ta nejvyšší kvalita.

Než se tedy vydáte do prodejny, pamatujte si naše kroky, se kterými jistě nešlápnete vedle. Nebojte se strávit v kabince desítky minut a dopřejte si to nejkvalitnější zboží, díky kterému se vám bude sportovat ještě lépe než kdy dřív. Při jakém sportu využíváte sportovní podprsenku vy?

Podělte se s námi o vaše oblíbené aktivity v komentářích pod článkem.

Barbora Janošková