Každý, kdo se někdy dostal do kontaktu s čerstvě narozeným děťátkem, byl zaskočen jeho neuvěřitelnou křehkostí. Člověk má podvědomě respekt před takovým malým uzlíčkem a neví, jak ho uchopit, aby mu nějak neublížil. Je tu obávaná hlavička, kterou je třeba neustále přidržovat, a rovněž celkově je děťátko dost nevyzpytatelné – samovolně sebou škube a rozhazuje ručičkama. Není proto divu, že starší lidé si často odmítají svá vnoučata pochovat, protože mají obavu, že by je neudrželi.
Výše zmíněná skutečnost je jedním z mnoha důvodů, proč existuje zavinování. Dítě se nikoliv bolestivě, ale přesto pevně zabalí do kusu látky, čímž se eliminuje nežádoucí pohyb. Pokud je použitý materiál silnější, skýtá hlavičce jakous takous oporu (teoreticky tlumí i následky případného pádu )a maminka nebo někdo další, kdo miminko přenáší, má hned lepší pocit. Z děťátka se tak vlastně udělá “zavazadlo”, se kterým se manipuluje daleko snadněji.
Výhody zavinutí
Zavinování ovšem nepřínáší pozitiva pouze pro pečující okolí. Dítě chce být zavinuté, v pevném sevření zavinovačky se uklidní, zahřeje a lépe spí, protože mu připomíná důvěrné prostředí maminčina bříška. Komu to připadá divné, ať se zamyslí, jak on sám postupuje při usínání v místnosti, kde je chladno – pořádně se do něčeho zachumlá. A lidí, kteří ve spánku podvědomě vyhledávají embryonální polohu v dospělosti – i když pro záda není vhodná – je poměrně velké procento populace.
Spaní v zavinovačce je navíc prevencí proti noční můře rodičů – syndromu náhlého úmrtí kojence. K tomu dochází nejčastěji tehdy, když miminko spí na bříšku, což mu zavinovačka v žádném případě nedovolí. Dítě v ní spí tak, jak bylo do postýlky položeno a úplně nejbezpečnější je poloha napůl na zádech a na půl boku, a to se dá lehce zařídit tak, že dítě umístíme k okraji postýlky.
Zavinovačka ze silnějšího hřejvého materiálu je také neocenitelným přítelem při venkovních vycházkách, zimní kombinézky pro úplně malé děti se obvykle nepořizují, je totiž docela obtížné a zdlouhavé je do nich oblékat. Zavinuto máte raz dva a podle venkovního teploměru rozhodnete, zda je třeba do kočárku přidat ještě fusak nebo jenom peřinky.
Přizpůsobit se nové době
Kočárek je nezbytná výbava každé rodiny s malým dítětem a zástupy tet a babiček se těší, jako budou malinké vozit. Nicméně časy mění. Když přijdete do ordinace dětského lékaře v době, kdy provozuje poradnu pro kojence, máte štěstí, pokud tam narazíte alespoň na jeden kočárek. Celá čekárna bývá obvykle zaplněna “vajíčky” – autosedačkami pro nejmenší. K lékaři se jezdí autem.
Že dítě musí být v autě předpisově připoutáno, i když matka snad sama neřídí, je jasné a dané zákonem. Problémem je, že v chladnějších měsících – a těch je v našich zeměpisných šířkách pořád minimálně osm do roka – musí být dítě při transportu pořádně nabaleno. Aby se nemuselo vybavení přenášet z kočárku do auta a zpět a aby se nemuselo bojovat s délkou bezpečnostního pásu, pomůže speciální zavinovačka do autosedačky. Čím se odlišuje? Především má otvory pro bezpečnostní pásy, takže se do ní dítě pohodlně umístí a může se jet.
Jenom taková maličkost
Zavinovačky do auta se vyrábějí v zateplené i nezateplené verzi, takže motorizovaná maminka, která je zvyklá zavinovat, si může vybrat něco lehčího na léto. Rozhodně se vyplatí nic, co souvisí s autosedačkou, nepodceňovat. Při dopravních nehodách o povaze zranění často rozhoduje, co měli pasažéři na sobě. A zimní oblečení překvapivě spíše škodí, i když laikovi to může připadat paradoxní. Zavinovačka je lepší.
Převážíte dítě častěji kočárkem, nebo autem? Jak dlouho vám trvá, než kojence obléknete na ven?