Je samozřejmostí, že zavedené kosmetické salóny pořádají kurzy a školení, kde předvádějí pigmentovací a microbladingové techniky zájemcům o podnikání ve stejném oboru. Při masovém zájmu o různé typy trvalého make upu nemají strach, že si vytváří budoucí konkurenci; naopak je těší, že při předávání svých zkušeností mohou být užitečné a ještě si k tomu vydělat. 

Kdo má zkušenost se zaváděním nového tetovacího salonu nebo studia na permanentní make up. potvrdí, že práce se skutečnými “živými” zákazníky je něco docela jiného než teoretická průprava na škole či v nějakém rekvalifikačním kurzu. Proto jsou různá školení od starších kolegů poměrně poptávaným artiklem, i když se cenově mohou vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. 

Opakování matka moudrosti

Dokonce je poměrně obvyklé, že se zájemkyně (a zájemci) o ovládnutí microbladingového umění pro vytvoření trvalého nalíčení hlásí na kurzy opakovaně. Ověřují si, že jejich užívané postupy jsou správné, vyměňují si zkušenosti s nějakými netypickými požadavky zákazníků nebo reakcemi jejich pokožky – položek, které mohou přijít na přetřes, je celá řada. 

Druhým důvodem pro to, že učit se je potřeba neustále a kontinuálně, je skutečnost, že techniky se vyvíjejí a proto platí “kdo chvíli stál, již stojí opodál” i ve zdánlivě nevýznamném estetickém odvětví, jakým je permanentní make up. Příkladem budiž třeba obočí. Ještě donedávna se provádělo výhradně microbladingem, kdežto dnešním hitem je tzv. pudrové obočí. I když princip tvorby obou typů ozdoby nadočnicových oblouků je stejný – pigment se ostrým předmětem vpravuje pod kůži, technika je jiná. U microbladingu se pigmenty vrývají do kůže břity (seřazenými z mikrojehliček), čímž vzniká vzhled mnoha jednotlivých chloupků. U pudrového obočí se naopak používá pouze jedna jehla, v obočí pak vznikají přirozeně vypadající stíny; prostě jako by bylo obočí vyplněno jemným pudrem. Druhá varianta je zřejmě pro klientky o něco méně bolestivá, nicméně pro toho, kdo ji provádí, je náročná na zručnost a cit pro intenzitu pigmentu. Proto je o kurzy pudrové úpravy obočí mimořádný zájem i mezi jinak již zkušenými pracovnicemi kosmetických center. 

Naučit se novým věcem

Experti tvrdí, že když se budete pořádně soustředit, dají se základy této stále oblíbenější techniky zvládnout za jeden den. Včetně samostatné práce na živé modelce, jíž školitel pouze přihlíží a napovídá. Ale pro toho, kdo potřebuje více času, nebude problém sehnat nějaký déle trvající kurz, kde se více procvičuje skicování a simuluje se tetování na papíře či latexu. Přehnané sebevědomí a suverenita jsou v tomto případě na škodu – pokažené obočí klientce jen tak snadno nespravíte. 

A aplikovat je v praxi

Některá studia nabízejí základní vybavení k prodeji po školení permanentního make-upu, jiná pouze zaškolení. Svůj profesionální balíček základní výbavy pro pudrový trvalý makeup si také můžete zakoupit někde jinde předem a pracovat přímo s vlastním “nádobíčkem” během školení. Tímto způsobem se můžete přímo seznámit se svým vlastním zařízením a být při manipulaci s ním bezpečnější.

Jakmile projdete kurzem a máte s čím pracovat,  je to o cvičení a praxi. K tomu existuje široká škála školicích materiálů. Předpokládá se, že absolvent kurzu specializovaného na pudrové obočí už má z oblasti práce kosmetičky včetně trvalého líčení nějakou zkušenost, takže přání zákaznic by vás nemělo zaskočit.  Pokud si v některých věcech nejste jisti, mělo by vám po této době pomoci a poradit i vaše tréninkové studio. Nebo se můžete prostě přihlásit do dalšího kurzu a nechat se pochválit za dosažený pokrok. 

Dáváte u obočí přednost microbladingové nebo pudrové technice?

Barbora Janošková