Pokud se vám zalíbily sukně a šortky natolik, že je nehodláte odkládat ani v chladné části roku, potřebujete kvalitní zimní punčochy. Seznamte se s různými punčochovými vlákny, ať víte, jestli vám budou zdravotně i z hlediska udržitelnosti vyhovovat. Také se naučte vybrat si ten správný vzor, který vašim nohám pěkně padne, ať už jsou hubené, normální nebo silné.
Jak poznáme zimní punčochy
Čím silnější je vlákno, z nějž jsou zimní punčochy utkané, tím hřejivější a současně méně průhledné budou. Údaj na obalu zkracovaný jako DEN nás informuje právě o tloušťce silonek udávané jednotkou zvanou Denier. Do tepelné nepohody, když je větrno, sychravo či dokonce mrzne, si kupujeme zimní punčochy od 70 DEN výše.
Umělé materiály a životní prostředí
Většina zimních punčoch na trhu je upletená ze syntetického mikrovlákna, kde obvykle narazíme na nějaký poměr polyamidu, polypropylenu a elastanu. Polyamidy nám jako vedlejší produkty z ropy slouží coby levná náhrada hedvábí. V přírodě se prakticky nerozkládají a polyamidová mikrovlákna uvolňovaná praním do vodních tolů jsou vyloženě škodlivá. Z ropného odpadu vzniká též polypropylen, o jehož nulové biologické udržitelnosti rovněž netřeba diskutovat. Podobně bídně je na tom i elastan, jehož poločas rozpadu se odhaduje na půl tisíciletí.
Nákup syntetických zimních punčoch je tedy pro všechny ekologicky smýšlející ženy určitě na zvážení. Dokonce ani zdravotně nelze od umělého textilu očekávat zázraky. Přestože se u mikrovláken deklaruje prodyšnost, jsou jednotlivé komponenty podobně jako plasty neprodyšné. A jak moc může být zdraví prospěšné oblečení z “ropy”, která se po vyhození chová toxicky? To je rovněž otázka za milion. Na druhou stranu náš tak úplně nespasí ani přírodní textil.
Zimní punčochy z přírodních vláken
Pokud bychom se chtěli vrátit k původním typům zimních i letních punčoch, tak by se musely vyrábět z hedvábí. Další alternativou je pochopitelně bavlna, která je prodyšná, savá a na rozdíl od syntetiky neelektrizuje. Ekologický problém tím ovšem ani zdaleka vyřešen není. Bez certifikace BIO se totiž bavlníky stříkají jedovatými pesticidy víc, než všechny ostatní plodiny dohromady a tak je jejich reálná šetrnost k životnímu prostředí velmi sporná. Nicméně opatřit si 100% hedvábné bio punčocháče se nám nejspíš nepodaří. Kompromisním řešením tak mohou být nějaké neprůhledné zimní punčochy z mixu viskózového hedvábí, polyamidu a špetky elastanu.
Co sluší hubeným nohám a jak vybrat silonky na ztepilou postavu
Když pomineme zdravotní a ekologické paradoxy zimních punčoch, zvažujeme při jejich výběru ještě estetický přínos. Je přece důležité, jestli nám budou zateplené silonky slušet.
Všechny zimní punčochy s podélnými pruhy či vzory, které se skládají do jakoby podélných obrazců prospějí pouze ženám s ultraštíhlým spodkem těla. Nohy zkrátka opticky rozšiřuje vše, co je velké. Čím větší a barevnější vzor se nám líbí, tím hubenější nohy na něj musíme mít. Proto neutrácejte zbytečně čas ani peníze za takovéto punčocháče, pokud máte normální nebo vysportované dolní končetiny. Byla byste akorát zklamaná. Toto pravidlo platí dvojnásob pro boubelky. Prostorově výraznější nohy budou zkrátka lépe vypadat v jednobarevných nebo jemně vzorovaných punčocháčích. Na drobný puntík a nežné káro je vždy spolehnutí, zatímco široké svislé pruhy už bývají ošemetné. Prostě, milé dámy, netrapte se tím, co nemůžete mít a radujte se místo toho ze zimních punčoch, které zdůrazní vaši krásu.
Teď už znáte výrobní materiály, abyste se zvolily zimní punčochy, které budou v souladu s vaší filozofií a podtrhnou typ vaší postavy. Není důvod chodit za klauna, když si v e-shopech vyberete ze stovek punčocháčů. Tak vzhůru na nákupy – online prodejny mají vychytané filtry, kde si nehodící se zboží prostě vypnete. Nezapomeňte nám poslat do komentářů, jaký materiál máte u zimních punčoch nejraději.