Aroma masáž označuje takový zákrok, který k masírování používá oleje lisované z různých rostlin. Účelem je povzbudit mysl, uvolnit tělo, a příjemně vonět. Esenciální oleje ale nejsou jen voňavé přípravky. Je jich hned několik a každý má svůj účinek. S jakými se při aroma masáži setkáte, s čím vám pomohou, a odkud se vzalo jejich užívání? A má tento postup nějaký vědecký základ?
Top 5 esenciálních olejů a jejich působení
1. Levandulový olej
Levanduli známe asi všichni. Jedná se o oblíbenou fialovou květinu, s výraznou vůní. Často se užívá jako přísada do různých parfémovaných vod či vonných tyčinek. Levandule má především uklidňující účinek, proto se doporučuje v kombinaci s hloubkovou masáží, která uleví od napnutých svalů a pomůže vám najít vnitřní pohodu.
2. Bergamotový olej
Bergamot už je méně známým ovocem. Jedná se o citrus, který má řadu účinků a využití. Olej se získává lisováním za studena, a objevíme ho nejen v parfémech, ale hlavně ve slavném a oblíbeném Earl Grey čaji. Bergamot při masáži redukuje stres a zlepší vaši náladu. Mimo to má i antibakteriální vlastnosti a poslouží tak jako prostředek prevence proti nemocem a úlevy od bolesti.
3. Eukalyptový olej
Eukalyptus má ozdravné účinky, hlavně pro naše dýchací cesty a pleť. Olej z jeho listů je také skvělou volbou pro ulevení od bolesti svalů. Nachází se tak v nejednom lékárenském krému nebo přípravku proti nachlazení. Aroma masáž s eukalyptovým olejem vám přinese čerstvou mentolovou vůni a pocit omlazení a svěžesti.
4. Peprminotvý olej
Takzvaná máta peprná je kombinací máty vodní a máty klasnaté. Známe ji hlavně jako přísadu do bylinkových čajů, ale jejích přínosů je řada. Olej se získává destilací celé rostlinky, účinně redukuje migrénu a zlepšuje soustředění. Mezi blahodárné účinky patří i podpora růstu vlasů, hodí se tak ideálně k aroma masáži okolí hlavy.
5. Grepový olej
Grep je oblíbeným citrusovým ovocem, které můžeme konzumovat celé, samozřejmě oloupané nebo třeba ve formě šťáv a limonád. Olej se vyrábí lisováním jeho slupek a má příjemnou, lehce kyselou vůni. Mezi jeho účinky patří zlepšení nálady a pozvednutí energie. Je skvělou volbou při aroma masáži, po které chcete odcházet plní života a pozitivně naladění.
Kde se vzalo užívání éterických olejů?
Esenciální oleje nejsou novinkou, na jejich blahodárné účinky dali už starověcí Egypťané. Počátky léčení pomocí éterických olejů, takzvané aromaterapie, bychom hledali asi tak 3000 let před naším letopočtem, právě v Egyptě. Populární byli pro svou příjemnou vůni i jako přísada do parfémů či koupelí.
V moderních dobách se za zakladatele aromaterapie považuje Rene-Maurice Gattefosse, chemik z francouzského Lyonu, působící začátkem 20. století. Právě jemu se přisuzuje i zavedení termínu jako takového. Gattefosse vsadil na jejich dezinfekční a léčivé účinky a důvěřoval jim více, než tehdy používaným přípravkům. Právě levandulovým olejem si prý dokázal účinně zahojit popálenou ruku a ulevit si od bolesti.
Co na to věda?
V souvislosti s alternativní medicínou a východními postupy se často vyskytuje skepse. Vůně se ale ukazuje jako velmi vlivný vjem, který mohutně působí na náš mozek. Aroma olejů stimuluje nervové buňky, které vysílají signály do těch částí mozku, které ovlivňují náladu, paměť i pocity bolesti. Ač není aroma masáž úplnou náhradou západních lékařských praxí, může být účinnou podporou organismu i příjemným zpestřením dne.
Máte rádi některé konkrétní bylinky ze seznamu, a věděli jste, že kromě příjemné vůně přináší i zdravotní benefity? Dejte nám vědět v komentářích!